Informace o

pochodech za mír


Desatero pro organizaci pochodů míru

DESATERO PRO POCHODY MÍRU

k 78. výročí osvobození Československa

1. Naše aktivity jsou pozitivně laděné a bez jakýchkoliv vazeb na politické strany a hnutí. Na pochodech vystupujeme jako svobodní lidé, sami za sebe. Pokud jste z nějaké politické strany či alternativního uskupení, vynechejte politické promluvy a jakékoliv náborové aktivity. Hlavním cílem pochodů za mír je jasně vyjádřit požadavek na zachování míru v ČR a uctít památku osvoboditelů naší vlasti.

2. Pomozte nám šířit myšlenku míru - vylepujte plakáty, sdílejte letáčky na sociálních sítích, požádejte vaše přátele o pomoc se šířením info o pochodu atd. Letáček pro vaše město najdete v sekci "Plagáty ke stažení". POZOR! Seznam měst je zatím neúplný, města se teprve začínají přidávat 😎.

3. Sežeňte si vlajky a vyrobte transparenty, které vyjadřují vztah k míru. Vyhněte se negativním výrazům – formulujte pozitivně, co chcete a ne co nechcete. Vyhýbejte se kontroverzím, urážkám apod. – Pozitivní vyjádření jsou jasná, srozumitelná a vzbuzují příjemné emoce. Celkově radostné, optimistické ladění pochodů nám získá daleko víc příznivců než rozčilené naštvané výkřiky, ze kterých čiší bezmoc či vztek. Jedním z našich cílů je povzbudit lidi, aby se nebáli postavit se sami za sebe, vyjádřit vlastní názor atd., a toho lze siláckými řečmi dosáhnout velmi těžko 😊. Inspirovat se můžete krásnými transparenty, které vytvořili lidé např. zde: https://odysee.com/@ceskypochodzamir:e/2023-03-23-%C4%8Cesk%C3%BD-Krumlov:8

4. V průběhu pochodu můžete lidem nabídnout k podpisu Petici za mír – vytiskněte ji a vezměte s sebou dostatek propisek a podložek pod papír. Petice je k dispozici na www.pochodmiru.cz.

5. Sejděte se ideálně na hlavním náměstí ve vašem městě např. v 17:00 hod. – naplánujte krátký pochod, nejlépe k nějakému památníku Osvoboditelům (pokud není moc daleko).

6. Ve středu náměstí či u památníku můžete vytvořit kulisu z transparentů, zapálit čajové svíčky např. do tvaru nápisu MÍR, DÍKY ZA MÍR atd.

7. ZPÍVEJTE A RADUJTE SE 😋❤️. Vezměte si s sebou nějaký přehrávač s reproduktorem a během pochodu zpívejte písně, které máte rádi. Nejlepší jsou lidové či zlidovělé písničky. Pochod se zpěvem je ten nejlepší pochod ze všech! Díky zpěvu jako kouzelným proutkem lidé roztají, rozesmějí se, mají k sobě blíž, snáze se seznámí… a zpěv také zabrání případným provokatérům akci narušit. Hašteřit se se zpívajícími lidmi je totiž takřka nemožné 😊. Dobrým pomocníkem při průvodech je také megafon anebo – máte-li přehrávač s reproduktorem - mikrofon. Inspirujte ve videích z pochodů 1. vlny 😊: https://odysee.com/@ceskypochodzamir:e?view=content nebo na těchto TG stránkách :).

8. Na závěr můžete udělat společný piknik v parku či posezení v kavárně či restauraci, aby se účastníci navzájem poznali a propojili.

9. Pořiďte prosím video z pochodu a šiřte je na sociálních sítích. Materiály pošlete též k nám - na mailovou adresu pochodzamir@proton.me či do TG skupiny – České pochody za mír dokumentace chat: https://t.me/+hAexJZy8SH03ZDRk. Uvítáme, když kromě videí a fotek napíšete rovněž pár řádek o tom, jak pochod probíhal, kolik se vás sešlo, jaký dojem ve vás akce zanechala apod. Inspirovat se můžete v některých videích, která byla vytvořena v rámci dokumentace 1. vlny českých pochodů za mír zde: https://www.youtube.com/channel/UCEMxmarlayOQrq_jsJl5DaQ anebo zde: https://odysee.com/@ceskypochodzamir:e

! Pokud se cítíte být svolavatelem, nahlaste pochod 5. dní předem na městském úřadě nebo magistrátu. Více info zde https://www.mvcr.cz/clanek/obcanske-aktivity-118893.aspx. Vzorový dokument, jak by takové oznámení mohlo vypadat je ZDE.